Chengdu – Panda Breeding Centre (13.08)

0

Do Panda Breeding Centre oddalonego około 10 km od Chengdu można dostać się turystycznym autobusem numer 902 bądź taksówką. My oczywiście wybraliśmy tę pierwszą opcję, a ponieważ jak wcześniej wspomniałam, godziny odjazdu to wiedza hermetyczna, byliśmy zmuszeni odczekać odpowiednią ilość czasu, zanim udało nam się w końcu wsiąść do wehikułu. Po około 40 minutach przejazdu byliśmy na miejscu.

Kompleks jest profesjonalnie funkcjonującym ośrodkiem, w którym rozmnaża się zagrożone wymarciem zwierzęta i stwarza im warunki do życia, ratując je tym samym przed wyginięciem. Dorosła panda zjada dziennie od 15 do 30 kg liści bambusa, co w warunkach naturalnych jest obecnie prawie niemożliwe do zrealizowania, ze względu na ekstensywną gospodarkę człowieka. Miś po urodzeniu waży zaledwie 100 gram, dlatego też normalnie śmiertelność nowonarodzonych pand jest bardzo wysoka. W związku z tym osobniki przychodzące na świat w centrum najbardziej krytyczny okres po urodzeniu spędzają w inkubatorach. Mieliśmy przyjemność zobaczyć takie jedno maleństwo, wygląda niesamowicie, zwłaszcza jak pomyśleć że z takiego okruszka i to w dodatku białego wyrasta dorodny niedźwiadek z biało-czarnym umaszczeniem. Widzieliśmy kilkanaście dorosłych pand, były przesłodkie. Większość czasu są mało aktywne- posilają się pędami bambusa bądź śpią, my mieliśmy jednak szczęście zobaczyć mały performance, gdyż jeden z niedźwiadków ożywił się akurat podczas naszej wizyty i wesoło przewracał się z boku na bok, podrapując nogą tu i ówdzie oraz postanowił też zrobić manicure obryzając pazury.

Ośrodek oprócz Pandy Wielkiej może poszczycić się także populacją Pand Czerwonych- interesujących rudych stworków o sylwetce lisa z typowym pyszczkiem misia.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) muszą zostać wypełnione.

 
 

Losowo wybrane zdjecia!

_dsc1210 _dsc3155 _dsc9077 _dsc7422 _dsc7892 _dsc8648